Wyniki I etapu regionalnego – Wrocław


Wszystkich laureatów Konkursu wraz z opiekunami, przedstawicieli wyróżnionych placówek zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród w Konkursie, które odbędzie się w dniu 2 marca 2015 roku (poniedziałek), o godzinie 13.00, we Wrocławiu, w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, plac Powstańców Warszawy 1. Laureatom nieobecnym prześlemy nagrody pocztą.

Plan uroczystości w dniu 2.03.2015:
1. Wystąpienia organizatorów – podsumowanie wyników konkursu oraz prezentacja książki z pracami laureatów poprzedniej edycji. Informacja o organizacji wystawy nagrodzonych prac plastycznych i pozostałych biorących udział w dwóch ostatnich konkursach – Termin – maj 2015, Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim we Wrocławiu.
2. Wystąpienie przedstawiciela Rodzin Żołnierzy Wyklętych – mjr Zbigniew Lazarowicz ps „Bratek”, syn Adama Lazarowicza ps. „Klamra”
3. Wystąpienie kpt Stanisława Wołczaskiego, powstańca warszawskiego, żołnierza AK
4. Wystąpienie kpt Stefana Siejki, Prezesa Wrocławskiego Oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”
5. Wystąpienie prof. Mariana Rutkowskiego, żołnierza Brygady Świętokrzyskiej NSZ
6. Wystąpienie przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych
7. Wystąpienie dr Wojciecha Trębacza, Kierownik Referatu Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu
8. Występ artystyczny Teatru Karabela, działającego przy Stowarzyszeniu Odra-Niemen
9. Zwiedzanie wystawy „Milcząc wołają ” – wystawa Pana Piotra Życieńskiego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu
10. Obiad i zakończenie pobytu

Skład jury I etapu regionalnego IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w Wrocławiu:
Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, nauczyciele wrocławskich szkół, filologowie, historycy i artyści współpracujący ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen.

Kategoria: szkoły gimnazjalne

Prace literackie – gimnazjum

I miejsce
Nie przyznano

II miejsce
Jan Wyrzykowski – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Brzegu
Jakub Pawełczak – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu

III miejsce
Nie przyznano

Prace multimedialne – gimnazjum

I miejsce
Nie przyznano

II miejsce
Przemysław Kania – Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu
Zofia Pietrzykowska – Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku Białej

III miejsce
Nie przyznano

Wyróżnienia:
Marta Kozieł – Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jaworzynie Śląskiej
Jakub Marcinkowski – Gimnazjum nr 3 w Świdnicy

Prace plastyczne – gimnazjum

I miejsce
Aneta Bargiel – Powiatowe Gimnazjum Sportowo-Językowe w Trzebnicy

II miejsce
Julia Mros – Zespół Szkół w Czarnowąsach

III miejsce
Magdalena Bajerska – Powiatowe Gimnazjum Sportowo-Językowe w Trzebnicy

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne

Prace literackie – ponadgimnazjalne

I miejsce
nie przyznano

II miejsce
Katarzyna Kanik – I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu

III miejsce
nie przyznano

Prace multimedialne – ponadgimnazjalne

I miejsce
Piotr Szołdra – ZSO Pawłowice im. Jana Pawła II

II miejsce
Nie przyznano

III miejsce
Karolina Wojciechowska – Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie
Karolina Kądziołka – Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie
Patrycja Jabłońska – Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie
Patryk Orzechowski – Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie
Paweł Surma – Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie
Wojciech Bolesta – Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej w Dzierżoniowie

Wyróżnienia:
Adrian Ryba – Technikum nr 9 we Wrocławiu Zespół Szkół Gastronomicznych

Prace plastyczne – ponadgimnazjalne

I miejsce
Aleksandra Stompor – II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego
w Legnicy

II miejsce
Anna Leśnierowska – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy

III miejsce
Paweł Jakubiszyn – Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku

Wyróżnienia:
Ewa Kuczała – Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej
Grzegorz Włoch – Zespół Szkół i Placówek Artystycznych ul. Grodzka 19, 48- 300 Nysa
Paweł Jakubiszyn – Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku –
specjalne wyróżnienie od Stowarzyszeni Odra-Niemen za pracę związaną z Kresowym Bohaterem „Portret Anatola Radziwonika”

Dodatkowe wyróżnienia:
1. Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, ul. Legionów 35, 42-600 Tarnowskie Góry
2. Zespół Szkół i Placówek Artystycznych ul. Grodzka 19, 48- 300 Nysa
3. II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu ul. Dolne Młyny 60 59-700 Bolesławiec
4. Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich ul. Karola Miarki 17 42-600 Tarnowskie Góry

Nagrodę specjalną otrzymuje: Powiatowe Gimnazjum Sportowo-Językowe, ul. Wojska Polskiego 17, 55-100 Trzebnica oraz nauczyciel historii Pan Łukasz Migniewicz, opiekun uczniów biorących udział w konkursie
Laureaci, wyróżnione szkoły i nauczyciele konkursu regionalnego otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu, gratulujemy Zwycięzcom i jednocześnie informujemy, że wszystkie nagrodzone prace wezmą udział w drugiej turze Konkursu – na szczeblu Ogólnopolskim.

Rozstrzygnięcie II etapu Konkursu – 30 marca 2015 roku w Lublinie.

Stowarzyszenie Odra-Niemen informuje, że laureaci, którzy zajęli I miejsca wezmą udział w wakacyjnych, międzynarodowych projektach wymiany polonijnej młodzieży. Wszyscy laureaci natomiast mają do wyboru udział w jednym z wyjazdów:
1. Wyprawa edukacyjno-historyczna na Wileńszczyznę
2. Wyprawa z wolontariuszami Stowarzyszenia Odra-Niemen, kombatantami i zaproszonymi gośćmi do Czech, na uroczystość 70 Rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ.