IX Ogólnopolski Konkurs
„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2020 r.

Wyniki IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

Skład jury IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”:

  • Małgorzata Basińska – doradca metodyczny plastyki Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
  • dr Rafał Drabik – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
  • Ewa Kołodziejczyk – nauczyciel plastyk-bibliotekarz w XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie
  • Agata Roman – historyk sztuki, nauczyciel plastyki
  • Karol Wołek – historyk, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
  • Martyna Burek – historyk

LAUREACI:

Kategoria: prace literackie

szkoły podstawowe

I miejsce:

  • Miłosz Kuźnicki – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach, tytuł: „O wolność i niepodległość Polski”.

II miejsce:

  • Zuzanna Stec – Zespół Szkół w Moszczenicy, tytuł: „Żołnierz nie umiera… Żołnierz oddaje życie! Józef Batory, Bohater Niezłomny”, opiekun: Sylwia Żelazny.
  • Marcin Pietrzyk – Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzezinach, tytuł: „Józef Domański ps. „Znicz”, „Łukasz”, „Paweł” – odzyskana tożsamość”, opiekun: Małgorzata Szadkowska.

III miejsce:

  • Dominika Pietruszka – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Kole, tytuł: „Żołnierz Wyklęty z mojej okolicy – Zygmunt Wawrzyniak ps. „Sęp”, opiekun: Monika Broda.

Wyróżnienia:

  • Natalia Mizera – Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa w Tarnowie, tytuł: „Jan Jandziś – niezłomny Bohater z Tarnowa?”, opiekun: mgr Kamil Drzał.
  • Michał Chrzanowski – Szkoła Podstawowa nr 2 im. KEN w Jędrzejowie, tytuł: „Jan Stępkowski – Żołnierz Wyklęty i Bohater Niezłomny Ziemi Jędrzejowskiej”.
  • Anna Kufel – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie, opiekun: Ewa Warowna.
  • Mateusz Piątkowski – Szkoła Podstawowa nr 46 im. Jana Kiepury w Sosnowcu, tytuł: „Niezłomni – Obywatelom Polski kochanej”, opiekun: mgr Magdalena Piotrkowska.
  • Bartłomiej Rybiński – Szkoła Podstawowa nr 1 w Proszkowicach, tytuł: „Wracamy na annały historii – to My, Niezłomni, w sercu Bóg i wierność Ojczyźnie”, opiekun: Maria Kieruzal.
  • Filip Sowiński – Szkoła Podstawowa nr 56 w Łodzi, tytuł: „Regina Ozga ps. „Lilka”, „Rysia”. Wielka miłość Józefa Domańskiego ps. „Znicz”, „Łukasz,” „Paweł”, opiekun: Małgorzata Szadkowska.

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:

  • David Gąsiorek – II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, tytuł: „Orzeł Polskiego Podziemia”, opiekun: mgr Henryk Dugiełło.

II miejsce:

  • Karolina Klima – Liceum im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, tytuł: „Ksiądz Stanisław Słomka. Ksiądz niezłomny”.
  • Filip Turczak – Zespół Szkół Technicznych im. I. Mościckiego w Tarnowie-Mośnicach, tytuł: „Kpt. Jan Dubaniowski ps. „Salwa”, opiekun: Marzena Gawron.

III miejsce:

  • Janusz Przychodny – Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, tytuł: „Polskę ukochał najbardziej. Lubomir Brzuskiewicz-Teofil Jurkiewicz”, opiekun: mgr Marek Beyger, mgr Justyna Radzimińska.
  • Barbara Halicka – XI LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, tytuł: „List do Wyklętego Żołnierza”.

Wyróżnienia:

  • Agata Konarska – Zespół Szkół im. J. Wybickiego w Ratajach, tytuł: „Dwa piekła Żołnierzy Wyklętych”, opiekun: Agnieszka Działoszyńska.
  • Zofia Krupińska – Prywatne LO im. Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej, tytuł: „Czy to było milczenie Boga?”, opiekun: dr Agnieszka Sławińska.
  • Jagoda Kućko – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, tytuł: „Wacław Lipiński. Żołnierz-pisarz, o którym nie zapomni historia”.
  • Oliwia Stasiak – I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, tytuł: „Czego dziś uczą nas Wyklęci?”.

Kategoria: prace plastyczne

szkoły podstawowe

I miejsce:

  • Kinga Jankowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Kole, opiekun: Monika Broda.

II miejsce:

  • Michał Szymaniak – Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, tytuł: „Marian Bernacik – „Orlik” – nasz Bohater”.
  • Martyna Jędrzejewska – Szkoła Podstawowa im. kpt. Leonida Teligi w Poraj, tytuł „Duch walki”.

III miejsce:

  • Aleksandra Skrobot – Zespół Szkół w Moszczenicy, tytuł: „Bo wolność krzyżami się mierzy”, opiekun: Sylwia Żelazny.
  • Maja Domagała – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Korczaka w Goździe, tytuł: „W pułapce”, opiekun: Dorota Wasiak

Wyróżnienia:

  • Józef Grabowski – Cambridge School, Toruń.
  • Amelia Kaźmierczak – Szkoła Podstawowa w Sobótce, opiekun: Halina Grzegorczyk.
  • Gabriela Plebanek – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowie, tytuł: „Ja Wyklęty”.
  • Emilia Jamrocha – Szkoła Podstawowa nr 45 w Sosnowcu, tytuł: „Portret Weroniki Sebastianowicz ps. „Różyczka”, opiekun: Magdalena Kapuścik.
  • Ewa Potapczuk – Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sinkiewicza w Lublinie.
  • Magdalena Habryło – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika Brzesku, opiekun: Grażyna Pleśniarska-Gwizdała.
  • Dominika Puzio – Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu, opiekun: Agata Mikołajek

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:

  • Aleksandra Kraszewska – Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, tytuł: „Aleksander”.

II miejsce:

  • Natalia Psiuk – Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, tytuł: „Witold Pilecki”.
  • Marta Dudek – Liceum Plastyczne w Tarnowskich Górach, tytuł: „Nil aresztowany”, opiekun: Paweł Janicki.

III miejsce:

  • Jakub Tkaczewski – VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku, tytuł: „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”.

Wyróżnienia:

  • Katarzyna Susołowska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu Ofiar 11 września 2001 roku w Kaliszu Pomorskim, tytuł: „Bohaterowie Niezłomni 1944-1963”.
  • Anna Plebanek – II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, tytuł: „Zbrodnia przeciw Polsce”.
  • Sylwia Klimek – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, tytuł: „Zawsze wierni”.
  • Anna Olech – LO nr 2 w Lublinie, tytuł: „Wilk nie sprzymierza się z niedźwiedziem”, opiekun: Katarzyna Kot.
  • Weronika Miśkiewicz – II LO im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku, tytuł: „Leśna wataha”.
  • Oliwia Słowakiewicz – Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. S. Staszica w Nowym Targu, tytuł: „Bitwa w Lesie Stockim”.

Kategoria: prace multimedialne

szkoły podstawowe

I miejsce:

  • Olivier Kurzacz – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pankach, tytuł: „Ślady Warszyca w mojej małej Ojczyźnie”, opiekun: Renata Tomczyk.

II miejsce:

  • Martyna Szopa – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach, tytuł: „Spotkanie międzypokoleniowe z Panem Czesławem Olechem”, opiekun: Maria Kieruzal.
  • Jakub Sarzyński – Prywatna Szkoła Podstawowa „Smyk” w Bielsko-Białej.

III miejsce:

  • Joanna Białasz – Prywatna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku, tytuł: „Dziki – Zając – Niezłomny”, opiekun: Ewa Kotyńska.
  • Małgorzata Haszler – Szkoła Podstawowa w Starosiedlu, tytuł: „Lubelski Zamek – Henryk Wieliczko ps. „Lufa”.

Wyróżnienia:

  • Julia Matan – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy.
  • Marta Skwara – Szkoła Podstawowa w Sobolach.
  • Piotr Werens – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, tytuł: „PIK kpt. Eugeniusz Werens”.
  • Kamil Erbel – Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej, tytuł: „Adam Gajdek. Niewyklęty w pamięci”, opiekun: Monika Anielska.
  • Weronika Mróz – Szkoła Podstawowa nr 160 im. św. Augustyna w Krakowie.

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:

  • Nie wyłoniono.

II miejsce:

  • Julia Semak – Zespół Szkół Publicznych w Suścu im. Jana Pawła II, opiekun: Anna Rojek.

III miejsce:

  • Mariusz Janik – XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie, opiekun:  Tomasz Przygoda.
  • Jakub Dąbrowski – Zespół Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku, tytuł: „Podziemie antykomunistyczne na terenie powiatu kluczborskiego i okolic”, opiekun: Barbara Tarocińska.

Wyróżnienia:

  • Kamil Szynal – Zespół Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie, tytuł: „Mści się za śmierć dowódcy. Historia Józefa Świdra „Mściciela”.
  • Natalia Wypych – Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie, tytuł: „Bronisław Klimczak”, opiekun: Marek Fiszer.
  • Jakub Leszcz – ZSZ nr 2 w Skierniewicach, tytuł: „Pamięci Jana Rogulki ps. „Grot” – żołnierza AK i KWP”, opiekun: Maria Baranowska.
  • Maciej Kisała – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
  • Adam Bulkiewicz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
  • Daria Pudło – Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach.
  • Paulina Papis – Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu.
  • Amelia Kamrowska – Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie, tytuł: „Warszyc”, opiekun: Marek Fiszer.

Dodaj komentarz

Skip to content

Dołącz do naszego newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, na temat Konkursu, zapisz się do naszego newslettera.