XI Ogólnopolski Konkurs
„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2022 r.

Wyniki XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

Wyniki XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – w kategorii prac plastycznych.

W konkursie wzięło udział ponad 1400 prac uczniów z całej Polski. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom zaangażowania w poznawanie historii Żołnierzy Wyklętych – ostatnich obrońców wolnej Polski.

Jury doceniło prace, których opis, narracja lub obraz były nienaganne merytorycznie i zgodne z prawdą historyczną. Szczególnie wyróżniane są prace, których autorzy starali się przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych lub epizodu z tej historii w sposób nieszablonowy, ciekawy i niepowtarzalny.

Skład jury XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

  • Małgorzata Basińska – doradca metodyczny plastyki Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
  • Aleksandra Bierzyńska – kulturoznawca, plastyk, grafik
  • Grzegorz Makus – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
  • Ewa Kołodziejczyk – nauczyciel plastyk-bibliotekarz w XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora” w Lublinie
  • Agata Roman – historyk sztuki, nauczyciel plastyki
  • Karol Wołek – historyk, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
  • dr Rafał Zgorzelski – historyk

LAUREACI:

Kategoria: prace literackie

szkoły podstawowe – klasy 1-6

I miejsce:

  • Maria Kasprowicz – Szkoła Podstawowa nr 9 im. Adama Mickiewicza w Bytomiu, klasa 4, tytuł pracy: „Rozmowy z dziadkiem. Żołnierze Wyklęci w rodzinie Kasprowiczów”

II miejsce:

  • Amelia Warżagolis – Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku, klasa 5, tytuł pracy: „Powrót do przeszłości”

III miejsce:

  • Kamila Dobosz – Szkoła Podstawowa im. Kapitan AK Jadwigi Beaupre w Sygneczowie, klasa 4, tytuł pracy: „Edward Jagła – w obronie Ojczyzny”

Wyróżnienia:

  • Wiktoria Kapica – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Moniakach, klasa 5, tytuł pracy: „Mój Bohater – Stanisław Gajewski ps. »Staś«”
  • Tymoteusz Niemiec – Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie, klasa 4, tytuł pracy: „Wędrówki Edukacyjne śladami Żołnierzy Wyklętych”
  • Julia Hamadyk – Szkoła Podstawowa w Mikołajkach Pomorskich, klasa Va, opiekun pracy: Marzena Dobrzyńska, tytuł: „O tym jak moja babcia Halina pomagała Wyklętym”

szkoły podstawowe – klasy 7-8

I miejsce:

  • Zoya Wierzbicka, kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pleszewie, tytuł wiersza: „Żołnierze Wyklęci”

II miejsce:

  • Sandra Caryk, klasa VIII, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suścu, opiekun: Anna Rojek, tytuł: „Ppor. Mieczysław Szewczuk ps. „Włoch” – żołnierz AK-WiN. Bohater Zamojszczyzny”

III miejsce:

  • Amelia Lewandowska, klasa VIIIa, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Turośli, tytuł: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni, Kazimierz Lenkiewicz „Warmiak”, opiekun pracy: Alicja Pieloszczyk
  • Artur Paizert, klasa VII, Zespół Szkół w Świerczynie, opiekun: Kamil Kutny, tytuł: „Porucznik Teresa – Panna Wyklęta”

Wyróżnienia:

  • Filip Rusnak, klasa VIIa, Szkoła Podstawowa nr 49 im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Krakowie, tytuł: „Wspomnienie o Bolesławie Chmielowcu ps. „Komar””
  • Weronika Różańska, klasa VIIIa, Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubaniu im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, opiekun: Natalia Krupicka, tytuł: „Lubańskie Wilcze Tropy”
  • Joanna Janiszewska, klasa VIIb, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks., S.Konarskiego w Lublinie, opiekun: Marta Goździowska-Łubkowska, tytuł: „Zofia Gągała – niezłomna kobieta”
  • Roksana Bartoń, klasa VIIIa, Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa w Tarnowie, opiekun: Kamil Drzał, tytuł: „Żołnierze Wyklęci we wspomnieniach swoich dzieci”
  • Zofia Łapajerska, klasa VIIId, Szkoła Podstawowa nr 91 w Krakowie , opiekun: Magdalena Guzik-Jurkowska, tytuł: „Wspomnienie o niezłomnej „Jadze””
  • Cezary Kromer, klasa VIIIb, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach, opiekun: Katarzyna Szostak, tytuł: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”
  • Michał Gilewicz, klasa VII, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie, tytuł: „Rozmowy z moim „Wyklętym” dziadkiem”

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:

  • Janusz Przychodny – Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, opiekunowie pracy: mgr Marek Beyger, mgr Justyna Radzimińska, tytuł pracy: „Walka o wolną Polskę. Działalność oddziału Henryka Siwonia ps. »Ruczaj«”

II miejsce:

  • Natalia Świerczyńska – II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim, klasa 3, opiekun pracy: Anna Rojek, tytuł pracy: „Kpt. Roman Szczur vel Szumski, ps. »Halina«, »Urszula«, »Nadzieja« – Bohater nie tylko dla rodziny”

III miejsce:

  • Paweł Grabowicz – Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Bosko w Łodzi, klasa 3, tytuł pracy: „Z otchłani niepamięci do panteonu bohaterów narodowych na przykładzie lokalnego Żołnierza Niezłomnego – por. Zygmunta Wawrzyniaka ps. »Sep«”

Wyróżnienia:

  • Małgorzata Chodyka – Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej, klasa 2, tytuł pracy: „Porucznik Marian Dąbrowski”
  • Maja Sikorska – I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, klasa 2, opiekun pracy: mgr Marcin Graczyk, tytuł pracy: „Wystarczy zawsze zachowywać się tak jak trzeba”

Kategoria: prace plastyczne

szkoły podstawowe – klasy 1-6

I miejsce:

  • Wojciech Trzewik – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostrowie, klasa 3, opiekun pracy: Elżbieta Tomulik, tytuł pracy: „Adam Boryczka nasz niezłomny bohater”

II miejsce:

  • Bartosz Łukaszuk – Szkoła Podstawowa im. ks. Tadeusza Adama Leszczyńskiego w Mikłusach, klasa 5, opiekun pracy: Agata Izdebska-Sierpień
  • Kacper Szara – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostrowie, klasa 3, opiekun pracy: Elżbieta Tomulik, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci na zawsze w pamięci”

III miejsce:

  • Zofia Firkowska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie, klasa 4, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”
  • Kamila Gleisner – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostrowie, klasa 5, opiekun pracy: Elżbieta Tomulik, tytuł pracy: „Z kart przeszłości…”

Wyróżnienia:

  • Artur Łoboda – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, klasa 4
  • Karolina Rutkowska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrząstowie, klasa 6
  • Zofia Rogóz – Szkoła Podstawowa w Złotej , klasa 1, tytuł pracy: „Gotów na wszystko”
  • Jakub Zygmunt – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, klasa 5
  • Aleksandra Mazurek – Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w St​rupinie Dużym, klasa 6
  • Magdalena Tokarska – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej, klasa 4, tytuł pracy: „Bohaterscy Patrioci”
  • Jakub Włodarczyk – Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Rykoszynie, klasa 5, tytuł pracy: „Ku Pamięci –  Żołnierze Wyklęci”
  • Jakub Mokrzycki – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korzennej, klasa 5, tytuł pracy: „Przesłuchanie Inki”, opiekun pracy: Monika Zielińska

szkoły podstawowe – klasy 7-8

I miejsce:

  • Magdalena Maria Wegner – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach, klasa 8

II miejsce:

  • Hanna Nowak – Szkoła Podstawowa nr 16 im. Polskich Olimpijczyków w Piotrkowie Trybunalskim, klasa 7, tytuł pracy: „Zapomniani Bohaterowie”
  • Julia Stachal – Szkoła Podstawowa im. Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej w Lesicach, klasa 7, tytuł pracy: „Marzenie o wolnej Polsce Zdzisława Badochy „Żelaznego” – Jeszcze będzie normalnie, jeszcze będzie przepięknie…”

III miejsce:

  • Michał Mukoid – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu im. Marii Konopnickiej, klasa 7, tytuł pracy: „Niezłomni wychodzą z cienia”
  • Weronika Rubach – Szkoła Podstawowa nr 29 w Gdyni im. Stefana Żeromskiego, klasa 8

Wyróżnienia:

  • Wiktoria Filipowicz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Grybowie, klasa 7, tytuł pracy: „Wyklęci”
  • Szymon Filipowicz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Grybowie, klasa 7, tytuł pracy: „Niezłomny”
  • Alicja Szymańska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowogardzie, klasa 7, tytuł pracy: „Drzewo Niezłomnych”
  • Lena Majstrak – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, klasa 8, tytuł pracy: „Na każde Twoje zawołanie Polsko”
  • Rafał Sobkowiak – Publiczna Szkoła Podstawowa Marco Polo we Wrocławiu, klasa 7, tytuł pracy: „Podporucznik Alicja”
  • Julian Winnicki – Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku, klasa 7, tytuł pracy: „Wyklęty”
  • Zofia Kępka – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach, klasa 7, tytuł pracy: „Danuta Siedzikówna – Inka”
  • Milla Halicka – Szkoła Podstawowa Nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, klasa 8, tytuł pracy: „Niezłomny Rekin wśród Wilków”, opiekun pracy: Maria Białasz
  • Zuzanna Krasuska – Szkoła Podstawowa im. ks. Tadeusza Adama Leszczyńskiego w Mikłusach, klasa 5, opiekun pracy: Agata Izdebska-Sierpień
  • Krzysztof Pokrzywnicki – Szkoła Podstawowa nr 357 w Warszawie, opiekun pracy: Inga Tomasiak

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:

  • Klaudia Kęska – Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, klasa 2TE, tytuł pracy: „Zapora i jego żołnierze”, opiekun pracy: Dorota Bułgajewska-Muzyka

II miejsce:

  • Paulina Bieś – I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu, klasa: 2, tytuł pracy: „Do ostatniej kropli krwi – Niezłomni”

III miejsce:

  • Julia Żukowska – Zespół Szkół w Suchowoli, tytuł pracy „”Pług” – Niezłomny Dowódca”
  • Izabela Bielińska – II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej, tytuł pracy: „Leśne wilki”

Wyróżnienia:

  • Wiktoria Winczuk – II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej, tytuł pracy: „Bunkier”
  • Franciszek Wójtowicz  – Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Bosko w Lublinie, klasa 2
  • Agata Badźmirowska – Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, klasa 3
  • Kacper Zamachowski – Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, kasa 3, tytuł pracy: „Witold Pilecki”
  • Norbert Sierpień – Zespół Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie, klasa 2, opiekunowie pracy: Agnieszka Czerska-Pawlak, Małgorzata Wiącek
  • Maciej Dąbrowski – Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, klasa 3, tytuł pracy: „Wilczym tropem”
  • Sylwia Węgielek – II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej
  • Zofia Kurkowiak – II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej,  tytuł pracy: „Niezłomni”
  • Emilia Pietrzyk – LXIII Liceum Ogólnokształcące im. Lajosa Kossutha w Warszawie, klasa 1, tytuł pracy: „Ostatni Żołnierz Wyklęty”
  • Szymon Migdalski – Zespół Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy, klasa 1

Kategoria: prace multimedialne

szkoły podstawowe – klasy 1-6

I miejsce:

  • Mikołaj Wołosz – Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie, klasa 5, tytuł pracy: „Zapora – zasadzka w Lesie Krężnickim”

II miejsce:

  • Kalina Piasta – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 im. Bohaterów Warszawy w Kielcach, klasa 5, tytuł pracy: „Bandyci”

III miejsce:

  • Aleksandra Wójcik – Szkoła Podstawowa w Uniejowie, klasa 5, tytuł pracy: „Nieznany Bohater – Marian Sobczak”

Wyróżnienia:

  • Gabriela Pucia – Zespół Szkół Publicznych w Szczyrzycu, klasa 5, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”
  • Maria Wardawy – Szkoła Podstawowa nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie, klasa 6, tytuł pracy: „W poszukiwaniu korzeni”
  • Antoni Sołtys – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie, klasa 5, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci”

szkoły podstawowe – klasy 7-8

I miejsce:

  • Maria Sobolewska – Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Błysk” w Paradyżu, klasa 7, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni. Władysław Stanilewicz”

II miejsce:

  • Marta Słomba – Szkoła Podstawowa im. Walerii Szalay-Groele w Przecławiu, klasa 8, tytuł pracy: „Józef Grębosz ps. »Pszczółka« NSZ”
  • Gabriela Żeleźnik – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Gdańsku, kl VII

III miejsce:

  • Zuzanna Krupornicka – Szkoła Podstawowa nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Rzeszowie, klasa 8, opiekun pracy: Krzysztof Korczykowski, tytuł pracy: „Janina Żubryd – historia, o której się nie mówi…”
  • Michał Misztal – Szkoła Podstawowa nr 28 w Rzeszowie, kl VII

Wyróżnienia:

  • Julia Niewęgłowska – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 Szarych Szeregów w Grodzisku Mazowieckim, klasa 8, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci”
  • Michał Deręgowski – Szkoła Podstawowa nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Rzeszowie, klasa 8, opiekun pracy: Krzysztof Korczykowski, tytuł pracy: „Marian Bernaciak – Żołnierz Niezłomny”
  • Natalia Hałacińska – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Edwarda Szymańskiego w Warszawie, klasa 7, opiekun pracy: Anna Badaszewska, tytuł pracy: „Major Józef Batory”
  • Adrian Sakowicz – Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Tykocinie, klasa 8, tytuł pracy: „Żołnierz Wyklęty – Bohater Niezłomny Stanisław Grabowski »Wiarus«. Zwykły chłopak z Podlasia”
  • Kacper Leszczyński – Szkoła Podstawowa nr 184 im. Ludwika Waryńskiego w Łodzi, klasa 7, tytuł pracy: „Bohaterom Chwała”
  • Kamil Kostka – Szkoła Podstawowa w Kroczycach, klasa 8, tytuł pracy: „Podporucznik Kazimierz Chmielowski”
  • Karolina Hybel – Szkoła Podstawowa nr 1 im Bohaterów Warszawy w Kamienicy, klasa 7, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie niezłomni”

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:

  • Filip Samól – Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu, klasa 3, tytuł pracy: „Dekalog Artylerzysty”

II miejsce:

  • Klaudia Słowik – XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie, klasa 3, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

III miejsce:

  • Kinga Buczkowska – V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, klasa 1, opiekun pracy: dr Iwona Wołyniec, tytuł pracy: „Nie daje się złamać”
  • Robert Tymoszuk – Zespół Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim, klasa 2, opiekun pracy: N. Witkowska, J. Pióro, tytuł pracy: „Związek Ewolucjonistów Wolności”

Wyróżnienia:

  • Norbert Pietrzak – Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie, klasa 2, tytuł pracy: „Żołnierze Wykleci – Bohaterowie Niezłomni”
  • Mateusz Żebrowski – Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu
  • Maciej Piofczyk – Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach, klasa 3, opiekun pracy: Grzegorz Drabik, tytuł pracy: „Henryk Flame – Król Podbeskidzia”
  • Mateusz Cieślak – Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach, klasa 2, opiekun pracy: Maria Baranowska, tytuł pracy: „Pamięci »Felusia« i »Wilka«”
  • Antonina Babiś – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, klasa 1, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci”
  • Dominik Wołoszka – Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim, klasa 3, tytuł pracy: „Anatol Radziwonik »Olech«”
  • Michał Szymanek – Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie, klasa 1, opiekun pracy: Małgorzata Wiącek, tytuł pracy: „Antoni Dołęga”
  • Dominika Szulczak – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy, klasa 1, tytuł pracy: „Wiktor Zacheusz Nowowiejski »Jeż«, »Żuk«. Zawsze w Pamięci Żołnierze Wyklęci”
  • Ksenia Filipiuk – Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie, klasa 3, opiekun pracy: Małgorzata Wiącek, tytuł pracy: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”
  • Adrian Celiński – Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie, klasa 1, opiekun pracy: Małgorzata Wiącek, tytuł pracy: „1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Witold Pilecki”
  • Gabriel Okoń – Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie, klasa 3, opiekun pracy: Małgorzata Wiącek, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”
  • Aleksandra Gawryjołek – V Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach, klasa 3
Skip to content

Dołącz do naszego newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, na temat Konkursu, zapisz się do naszego newslettera.