VIII Ogólnopolski Konkurs
„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2019 r.

Wyniki VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

W VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” wzięło udział 1067 prac uczniów szkół podstawowych i średnich oraz klas gimnazjalnych. Jest to największy konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych pod względem ilości uczestników oraz najdłużej organizowany.

Zgrupowanie laureatów i wyróżnionych w Konkursie odbędzie się w Lublinie w dniach 7-8.04.2019 r. Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zapewnia nieodpłatnie uczestnikom zgrupowania: noclegi, wyżywienie, przewodników po miejscach pamięci w Lublinie i na Lubelszczyźnie, przejazd autokarowy.

Uroczyste podsumowanie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” odbędzie się w Lublinie 8 kwietnia 2019 roku o godz. 11:00. Więcej informacji podamy wkrótce.

Jury:

  • Małgorzata Basińska – doradca plastyki Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
  • Martyna Burek – historyk
  • dr Rafał Drabik – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
  • Ewa Kołodziejczyk – nauczyciel plastyk-bibliotekarz w XXIX LO w Lublinie
  • Karolina Sarnecka – magistrantka historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  • Paweł Skrok – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
  • Karol Wołek – prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Kategoria: prace literackie

szkoły podstawowe

I miejsce:

  • Julia Górna – Szkoła Podstawowa nr 23 w Koszalinie, opiekun: Agnieszka Chodalska

II miejsce:

  • Benedykt Buczek – Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju, tytuł: „W obronie Andrzeja Kiszki (mowa obrończa)”, opiekun: Dorota Garbacz

III miejsce:

  • Adam Albiniak – Szkoła Podstawowa w Białopolu, tytuł: „Zachowali się jak trzeba”, opiekun: Joanna Rodoś

Wyróżnienia:

  • Beata Koczwara – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kaszowie, tytuł: „Romuald Warakomski – legenda wileńskiej legalizacji”, opiekun: Elżbieta Bator
  • Małgorzata Haszler – Szkoła Podstawowa w Starosiedlu, tytuł: „Iskierka”
  • Daria Zdziarska – Szkoła Podstawowa w Sługach, tytuł: „Inka – nastoletnia Bohaterka”
  • Julia Walaszek – Szkoła Podstawowa w Wyszanowie, tytuł: „W otoczeniu  czterech ścian”
  • Marta Walczak – Szkoła Podstawowa w Chociszewie, tytuł: „Przerwana wigilia”, opiekun: Małgorzata Rakowska

szkoły średnie i klasa gimnazjalna

I miejsce:

  • Aleksandra Maria Oto – VIII LO w Poznaniu, tytuł: „Bodaj widzieć padając w ataku Polskę wolną i czystą jak łza…”

II miejsce:

  • Amelia Łakomska – Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi, tytuł: „Ksiądz Stanisław Czernik we wspomnieniach moich rodziców”

III miejsce:

  • Kamila Przygoda – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie, tytuł: „Na podstawie wspomnień Józefa Sławińskiego ps. Kruk z prywatnej kolekcji”, opiekun: Katarzyna Piotrkiewicz

Wyróżnienia:

  • Marta Barchacka – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu, tytuł: „Kochana Zosiu…”
  • Paulina Urynowicz – I LO w Piotrkowie Trybunalskim, tytuł: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”
  • Angelika Górska – Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie , tytuł: „Pożegnanie”, opiekun: Ewa Sowińska
  • Dominika Twarowska – Publiczne LO w Pniewach, tytuł: „Witold Pilecki – moja historia…”
  • Maria Bołoz – Prywatne LO w Szymanowie, tytuł: „Scenariusz”, opiekun: dr Agnieszka Sławińska
  • Wiktoria Kielczyk – Prywatne LO w Szymanowie, tytuł: „Życie prawem wilka – wspomnienia kombatanta Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, opiekun: dr Agnieszka Sławińska
  • Arkadiusz Patalan – Technikum nr 6 w ZSEiO nr 6 w Łomży, tytuł: „Całe życie mam dobre… – opowieść o życiu Antoniego Zienkiewicza”
  • Zofia Żak – Niepubliczne Niepłatne Gimnazjum w Tarnowie, tytuł: „Janina i Franciszek – niezłomne małżeństwo z Podkarpacia”, opiekun: Kamil Drzał

Kategoria: prace plastyczne

szkoły podstawowe

I miejsce:

  • Joanna Bartosik – Zespół Szkół Podstawowych w Suścu, opiekun: Anna Rojek

II miejsce:

  • Bartosz Palacz – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rędzinach, tytuł: „Żołnierze Wykleci – rtm. Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna, kpt Zdzisław Broński”, opiekun: Patrycja Palacz
  • Julia Golec – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Władysława Jagiełły w Sochaczewie, opiekun: A. Słowińska

III miejsce:

  • Anna Stiller – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, opiekun: Małgorzata Wszak

Wyróżnienia:

  • Gabriela Rożak – Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie, tytuł: „Żołnierze Niezłomni – Przywróćmy Im Pamięć”, opiekun: Anna Okońska
  • Maria Lesiecka – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, opiekun: Małgorzata Wszak
  • Zuzanna Chat – Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej, opiekun: Romualda Adamczyk
  • Piotr Sikora – Szkoła Podstawowa im. I. Sendler w Toszku, tytuł: „Barut – Śląski Katyń”, opiekun: Donata Podkowa
  • Jagoda Szir – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach, tytuł: „Żołnierze Wyklęci – Pamiętamy”, opiekun: Barbara Skrzypek
  • Klaudia Kęska – Szkoła Podstawowa w Sernikach, tytuł: „Niepokorna krew”, opiekun: Małgorzata Karczmarz
  • Leandra Sokalczuk – Szkoła Podstawowa nr 116 w Łodzi

szkoły średnie i klasa gimnazjalna

I miejsce:

  • Julia Ferenc – Regionalne centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, tytuł: „Major Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszko” – do końca wierny Polsce”, opiekun: Dorota Bułgajewska-Muzyka

II miejsce:

III miejsce:

  • Julia Laskowska – Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, tytuł: „Portret Zdzisława Badocha „Żelazny”, opiekun: Paweł Janicki

Wyróżnienia:

  • Emilia Czerniak – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Gimnazjalnymi w Słupcy, opiekun: Ewa Kistela, Karolina Waleryszak
  • Amelia Ciosmak – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 września 2001 r. w Kaliszu Pomorskim
  • Klaudyna Szmigielska – II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Pabianicach, tytuł: „Wacław Lipiński. Historyk Wyklęty”, opiekun: Sebastian Bryndziak
  • Łucja Lubowicka –  Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, opiekun: Agnieszka Sławińska
  • Agata Zielińska – Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, opiekun: Agnieszka Sławińska
  • Marcelina Cieślak – Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, tytuł: „Wyklęty”, opiekun: Dorota Bułgajewska-Muzyka
  • Gabriela Bergiel – Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, tytuł: „Zagończyk”, opiekun: dr Piotr Skałuba

Kategoria: prace multimedialne

szkoły podstawowe

I miejsce:

  • Zuzanna Nowak – Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Przemykowskiej, opiekun: Mateusz Michalski

II miejsce:

  • Kamil Szynal – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 roku w Jordanowie

III miejsce:

  • Jakub Kozieł – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej, opiekun: Ewa Miszkuro-Kulaszewska
  • Malwina Filipczak – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Słupcy, opiekun: Ewa Kistela, Karolina Waleryszak

Wyróżnienia:

  • Mikołaj Dąbrowski – Szkoła Podstawowa im. W. Nałkowskiego w Nowodworze, tytuł „Orlik”
  • Maciej Kraśniewski – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Uzdowie
  • Krystian Paw – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach, opiekun: Barbara Skrzypek
  • Amelia Bugała – Szkoła Podstawowa w Chociszewie, tytuł: „Lidia Lwow-Eberle”, opiekun: Małgorzata Rakowska
  • Katarzyna Kurowska – Szkoła Podstawowa w Chociszewie, tytuł: „Wierna do końca – Inka”, opiekun: Małgorzata Rakowska
  • Jan Kaczmarek – Szkoła Podstawowa nr 184 w Łodzi

szkoły średnie i klasa gimnazjalna

I miejsce:

  • Jakub Knapik – Zespół Szkół Techniczno-Usługowych Trzebina, tytuł: „Na zawsze w pamięci Żołnierze Wykleci”, opiekun: Renata Kosowska

II miejsce:

  • Aleksandra Zgnilec – Zespół Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie
  • Mariusz Janik – XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie, tytuł: „ Obrońcy Ojczyzny”, opiekun: Tomasz Przygoda

III miejsce:

  • Maciej Kisała – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu Pomorskim

Wyróżnienia:

  • Krzysztof Kasztelan – II LO im. Jana Pawła II w Dzierżowie, tytuł: „August Emil Fieldorf”
  • Wojciech Żołnacz – Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie, tytuł: „Stefan Brzuszek – życie i działalność”
  • Magdalena Fait – LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Komisji Edukacji Narodowej w Gogolinie
  • Jan Marszałek – Zespół Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Przecławiu, Liceum Ogólnokształcące, opiekun: Aleksandra Wolak, Małgorzata Wąż
  • Kamil Zimoląg – Zespół Szkół Techniczno-Usługowych Trzebina, tytuł: „Rączy – Niezłomny” , opiekun: Renata Kosowska
  • Natalia Wypych – Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie, tytuł: „Danuta Siedzikówna „Inka”, opiekun: Marek Fiszer
  • Antonina Anna Malarecka – Gimnazjum nr 5 Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w Warszawie, tytuł: „Paweł Malarecki – młodociany więzień polityczny
Skip to content

Dołącz do naszego newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, na temat Konkursu, zapisz się do naszego newslettera.