XIII Ogólnopolski Konkurs
„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

Wyniki XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

Wyniki XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” .

W konkursie wzięło udział 1232 prac uczniów z całej Polski. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom zaangażowania w poznawanie historii Żołnierzy Wyklętych – ostatnich obrońców wolnej Polski.

Jury doceniło prace, których opis, narracja lub obraz były nienaganne merytorycznie i zgodne z prawdą historyczną. Szczególnie wyróżniane są prace, których autorzy starali się przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych lub epizodu z tej historii w sposób nieszablonowy, ciekawy i niepowtarzalny.

Skład jury XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

  • Anna Bajun – montażystka i operator
  • Małgorzata Basińska – doradca metodyczny plastyki Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
  • Ewa Kołodziejczyk – nauczyciel plastyk-bibliotekarz w XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie
  • Agata Roman – historyk sztuki, nauczyciel plastyki
  • Karol Wołek – historyk, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
  • dr Rafał Zgorzelski – historyk

Kategoria: prace multimedialne

szkoły podstawowe – klasy 1-6

I miejsce:

  • Michał Sobczak – Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy, klasa 4, tytuł pracy: „Ścieżkami pamięci ppor. Leszka Białego”, opiekun pracy: Jerzy Czopiński

II miejsce:

  • Brian Sikorski – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Ząbkowicach Śląskich, klasa 4, tytuł pracy: „Niezłomni Niezapomniani Bracia Stachowicz”

III miejsce:

  • Tomasz Rozumek – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach, klasa 5, tytuł pracy: „Kronikarz dekady”, opiekun pracy: Jolanta Kopecka

Wyróżnienia:

  • Oliwia Karpińska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Augustowie, klasa 6, tytuł pracy: „Niezłomny szlak”, opiekun pracy: Marzanna Grosiak
  • Natalia Kamińska – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach, klasa 6, tytuł pracy: „Kazimierz »Huzar« Kamieński”
  • Czesław Tański – Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy, klasa 4, tytuł pracy: „August Emil Fieldorf »Nil« – żołnierz bez skazy”, opiekun pracy: Jerzy Czopiński

szkoły podstawowe – klasy 7-8

I miejsce:

  • Aleksander Nowak-Bończa – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Romualda Traugutta w Krakowie, klasa 8, tytuł pracy: „Ryszard – historia Ryszarda Pióro-Bończy”, opiekun pracy: Sławomir Mamoń

II miejsce:

  • Michał Tapek – Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, klasa 8, tytuł pracy: „Hieronim Dekutowski – o wielkim bohaterze w małej etiudzie filmowej”, opiekun pracy: Barbara Misztal

III miejsce:

  • Jan Kazimierczak – Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie, klasa 8, tytuł pracy: „Ofiara Żołnierzy Wyklętych”, opiekun pracy: Andrzej Rudkowski

Wyróżnienia:

  • Szymon Kalinowski – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie, klasa 8, tytuł pracy: „Ich Tożsamość…”, opiekun pracy: Wojciech Tesarczyk
  • Karol Krupa – Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, klasa 7, tytuł pracy: „Nie-winny Jan Leonowicz »Burta«”, opiekun pracy: Ewa Krupa
  • Konrad Nosal – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Świętej Rodziny w Kasince Małej, klasa 7, tytuł pracy: „Życie, które było świadectwem”, opiekun pracy: Joanna Kubowicz
  • Adam Sowiński – Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Juliana Tuwima w Bielawie, klasa 7, tytuł pracy: „Wierny Polsce i sobie”, opiekun pracy: Renata Norberciak
  • Judyta Trojanowska – Szkoła Podstawowa nr 14 w Krakowie, klasa 8, tytuł pracy: „Leśni Ludzie Podbeskidzia”
  • Aleksandra Walczak – Szkoła Podstawowa w Chociszewie, klasa 8, tytuł pracy: „Czyny są trudniejsze od słów”, opiekun pracy: Małgorzata Rakowska
  • Filip Wysocki – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie, klasa 7, tytuł pracy: „Śladami oddziału »Groźnego« w powiecie tureckim”, opiekun pracy: Anna Płóciennik

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:

  • Patryk Cieślik – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie, klasa 2, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci – o tym jak historię kształtuje współczesność”, opiekun pracy: Wioletta Weilandt

II miejsce:

  • Marcin Noga – Technikum Leśne im. Władysława Jedlińskiego w Miliczu, klasa 3, tytuł pracy: „Jan Michał Klamut »Górski«”, opiekun pracy: Łukasz Grzesiak

III miejsce:

  • Kinga Buczkowska – V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, klasa 3, tytuł pracy: „To ja”, opiekun pracy: Iwona Wołyniec

Wyróżnienia:

  • Zuzanna Kowalczyk – Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali w Krzepicach, klasa 1, tytuł pracy: „Niezłomna”, opiekun pracy: Mariola Kempińska – Kulej
  • Amelia Siostrzankowska – Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, klasa 1, tytuł pracy: „Niezłomny Duch”, opiekun pracy: Ewa Krupa
  • Jakub Szwed – II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich, klasa 2, tytuł pracy: „Bohaterowie Niezłomni”, opiekun pracy: ks. Krzysztof Horowski

Kategoria: prace plastyczne

szkoły podstawowe – klasy 1-6

I miejsce:

  • Natalia Kwiatkowska – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie, klasa 6, tytuł pracy: „Bohaterowie niezłomni”

II miejsce:

  • Izabela Gut – Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie, klasa 6, tytuł pracy: „Dłoń ku wolności”, opiekun pracy: Andrzej Rudkowski
  • Dawid Szewczyk – Zespół Szkolno-Przedszkolny Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Sokołowsku, klasa 3, tytuł pracy: „Obronimy Polskę”, opiekun: Justyna Boczoń

III miejsce:

  • Jakub Konczerewicz – Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białystoku, klasa 4, tytuł pracy: „Wyklęci – zawsze gotowi do walki”, opiekun pracy: Marzena Korolczuk
  • Maja Skrzątek – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, klasa 4, tytuł pracy: „Olech”, opiekun pracy: Elżbieta Sołtysiak

Wyróżnienia:

  • Oskar Hawryluk – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krynicach, klasa 6, tytuł pracy: „Bohater Ziemi Zamojskiej”, opiekun pracy: Alina Wiśniewska
  • Justyna Łata – Szkoła Podstawowa w Sieradzy, klasa 6, tytuł pracy: „Witold Pilecki”, opiekun pracy: Bogumiła Zych
  • Alicja Ormaniec – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wambierzycach, klasa 6, tytuł pracy: „»Inka« nastoletnia bohaterka”, opiekun pracy: Szymon Zieliński
  • Magdalena Partyka – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, klasa 4, tytuł pracy: „Cześć Ich pamięci”, opiekun pracy: Grażyna Pleśniarska-Gwizdała
  • Sandra Serafin – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu, klasa 4, opiekun pracy: „Zawsze Wyklęci i Wierni”, opiekun pracy: Dorota Opałka
  • Marta Skoneczna – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu, klasa 6, tytuł pracy: „Żołnierze Niezłomni”, opiekun pracy: Grzegorz Kucharski
  • Tymoteusz Wolski – Zespół Szkolno-Przedszkolny Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Sokołowsku, klasa 4, tytuł pracy: „Apel”, opiekun pracy: Justyna Boczoń
  • Antonina Wróblewska – Szkoła Podstawowa nr 34 im. Adama Mickiewicza w Kielcach, klasa 6
  • Marta Yavdoshchyn – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych, klasa 4, tytuł pracy: „Żołnierz wyklęty i wilk – samotni bracia z leśnych ścieżek”, opiekun pracy: Alina Konik

szkoły podstawowe – klasy 7-8

I miejsce:

  • Jakub Mokrzycki – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korzennej, klasa 7, tytuł pacy: „Gloria Victis”

II miejsce:

  • Jacek Pusz-Gajos – Szkoła Podstawowa nr 124 im. Stanisława Jachowicza w Warszawie, klasa 8, tytuł pracy: „Ostatnie chwile Inki”, opiekun pracy: Małgorzata Rajczykowska    
  • Katarzyna Wegner – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach, klasa 8, tytuł pracy: „Niezłomni – dla nas”, opiekun pracy: Joanna Mierzejewska

III miejsce:

  • Milena Ledwożyw – Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marii Konopnickiej w Olsztynie, klasa 7, tytuł pracy: „Zawsze Tobie wierny – Polsko!”, opiekun pracy: Katarzyna Jakubowska
  • Weronika Szczesny – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Romualda Traugutta w Krakowie, klasa 8, tytuł pracy: „Bieg wilków”, opiekun pracy: Sławomir Mamoń

Wyróżnienia:

  • Nikola Buczek – Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów z Oddziałami Przedszkolnymi w Kłoczewie, klasa 8, tytuł pracy: „Żołnierz Wyklęty – lalka”, opiekun pracy: Teresa Polak
  • Milena Jastrzembska – Zespół Szkół w Szczurowej, klasa 7, tytuł pracy: „Inka – dziewczyna, taka jak trzeba”, opiekun pracy: Beata Stępak
  • Szymon Kazimierak – Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 w Mechowcu, klasa 8, tytuł pracy: „Oficer słusznej sprawy”, opiekun pracy: Magdalena Serafin
  • Helena Konstantynowicz – Prywatna Szkoła Podstawowa Ad Astra w Markach, klasa 8, tytuł pracy: „Inka bohaterka do końca”
  • Dorota Pośpiech – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach, klasa 7, tytuł pracy: „W pogoni za wolnością”, opiekun pracy: Małgorzata Jońska
  • Szymon Słowik – Szkoła Podstawowa im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Głogowie Małopolskim, klasa 7, tytuł pracy: „Witold Pilecki – pamiętamy”, opiekun pracy: Anna Łącka
  • Bartosz Uherek – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Piekarach Śląskich, klasa 7, tytuł pracy: „Zło złem nazywaj! Nie Sowietom!”
  • Michał Włodarczyk – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie, klasa 8, tytuł pracy: „Ostatni obrońcy Kresów”, opiekun pracy: Wioletta Zielonka

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:

  • Dominika Wakuła – IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach, klasa 2, tytuł pracy: „W marszu i boju – Brygada Świętokrzyska NSZ”, opiekun pracy: Izabela Kowal

II miejsce:

  • Maja Małyszka – IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego  w Siedlcach, klasa 2, tytuł pracy: „Żołnierze KWP w walce o wolność”, opiekun pracy: Izabela Kowal
  • Julia Skwita – IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego  w Siedlcach, klasa 1, tytuł pracy: „Zaporczycy”, opiekun pracy: Izabela Kowal

III miejsce:

  • Kuba Kornijenko – LXIII Liceum Ogólnokształcące im. Lajosa Kossutha w Warszawie, klasa 4, tytuł pracy: „Walkiria”, opiekun pracy: Małgorzata Geresz
  • Anna Piasecka – XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, klasa 1, tytuł pracy: „Odkryta prawda – Alina Blaszyńska »Kalina«”, opiekun pracy: Ewa Kołodziejczyk

Wyróżnienia:

  • Jakub Błądek – Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach, klasa 2, tytuł pracy: „Wyklęci”
  • Laura Denys – Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, klasa 1, tytuł pracy: „Stanisław Janiczek”
  • Klaudia Figiel – I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, klasa 2, tytuł pracy: „Jakich Polaków najwięcej w niebie?”, opiekun pracy: Bogusława Wajdzik
  • Klaudia Kęska – Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, klasa 4, tytuł pracy: „W ślad za Bystrym”
  • Oliwia Pazio – LXXII Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie, klasa 4, tytuł pracy: „Za służbę Bogu i Polsce”, opiekun pracy: Adrian Trzaska
  • Katarzyna Piasecka – I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, klasa 2, tytuł pracy: „Na tropie”
  • Joanna Płuciennik – Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Łasku – Kolumnie, klasa 1, tytuł pracy: „Krew przelana za wolność – Henryk Glapiński ps. »Klinga«”, opiekun pracy: Anna Bełżycka
  • Alicja Wielgosz – Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie, klasa 2, tytuł pracy: „Antoni Dołęga – Łukowianin Bohater”, opiekun pracy: Małgorzata Wiącek
  • Patrycja Wójcik – Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, klasa 5, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci”, opiekun pracy: Andrzej Arian
Skip to content

Dołącz do naszego newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, na temat Konkursu, zapisz się do naszego newslettera.